2024 legtöbbet hallott mítoszai a lovak takarmányozásáról
Összegyűjtöttük nektek, hogy melyek voltak a leggyakrabban előforduló hibás takarmányozási mítoszok 2024-ben. Érdemes ezeket átgondolni és megérteni, hogy miért nem igazak – így lovad érdekében tudatosabb és jobb döntéseket hozhatsz hosszú távon.
1. "Minden lónak elegendő a csak széna étrend" MÍTOSZ
A szálastakarmánynak minden lónak az étrend alapját kell képeznie, és az emésztőrendszer egészségére is jótékony hatással van, de nem fedi le minden ló tápanyag-szükségletét. A legtöbb szénában kevés a nátrium, cink, réz, E-vitamin és esszenciális zsírsavak. Ezek kiegészítésre szorulnak, és A-vitamint is nyugodtan hozzá lehet adni a diétához. A HEVONEN💙 tápok ezért is lehetnek ideálisak, mivel kiegyensúlyozottan hozzáadott vitaminnal és ásványi anyagokkal rendelkeznek.
2. "A szója gyulladást okoz" MÍTOSZ
A szója egy nagyon hatékony fehérjeforrás, magas az esszenciális aminosavtartalma, és magas az emészthető energiatartalma is, tehát tökéletesen alkalmazható szoptató kancák, növésben lévő lovak és sportlovak takarmányozásában. Nincs olyan tudományos kutatás, amely szerint negatívan befolyásolná a lovak egészségét. A HEVONEN💙 megbízható, minőségi forrásból alkalmaz hőkezelt szóját egyes termékekben.
3. "Etessünk hetente egyszer csak korpát, hogy ne kólikázzon a ló." MÍTOSZ
A heti egyszeri korpa etetése egy régi, rossz szokás, amely bizonyítottan nem ideális – kutatások igazolták, hogy az étrend hirtelen változása hasmenést válthat ki egyes lovaknál. A kólika megelőzését akkor tudjuk a legjobban támogatni, ha lovunkat folyamatosan, kiegyensúlyozottan takarmányozzuk, hirtelen változtatások nélkül. A búzakorpának van néhány, az egészségre gyakorolt pozitív hatása a rosttartalma miatt, viszont ez önmagában nem elegendő. A HEVONEN💙 ezért alapanyagként használja, és kiegészíti egyéb tápanyagokkal, hogy lovad kiegyensúlyozott, koncentrált táphoz jusson hozzá.
4. "A fehérjétől heves lesz a ló." MÍTOSZ
A fehérjék nagyon fontos elemei a takarmányozásnak, hiszen támogatják az izomfejlődést, szövetregenerációt és a növekedést, de nem energiaforrásként etetjük őket. Gyakran összekeverik a nem strukturális szénhidrátokkal (NSC) – cukorral és keményitővel– amelyeket az előbél gyorsan meg tud emészteni, ami által gyors vércukorszint-emelkedés lép fel. Nem szabad tartani a fehérjétől, hiszen nagyon fontosak. A HEVONEN💙 kizárólag minőségi, aminosavakban gazdag fehérjéket alkalmaz a tápokban.
5. "A lovad emésztőrendszerét lúgosítani kell." MÍTOSZ
A lúgosítás egy helytelen és rosszul használt kifejezés ebben a helyzetben, hiszen a ló emésztőrendszerének különböző részeinek a pH-ja természetes módon eltér, és ezek a pH-értékek fontosak az emésztési folyamatok megfelelő működéséhez. A gyomor savas környezete elengedhetetlen az egészséges emésztéshez, és a lúgosítás felboríthatja az egyensúlyt. A HEVONEN💙 figyelembe veszi a lovak fiziológiáját, és ennek függvényében készíti a tápformulákat.
Hagyjuk el ezeket a tudománytalan mítoszokat 2024-ben, és kezdjük 2025-öt olyan takarmányozási szokásokkal, amelyek bizonyítottan pozitívan hatnak a lovaink egészségére. Kérdés esetén természetesen keresd fel a HEVONEN💙 csapatát.