A lovak mérgezései
A takarmányban előforduló nemkívánatos anyagokról szóló európai parlamenti és tanácsi 2002/32/EK irányelv 2. cikk l) pontja értelmében, "nemkívánatos anyag: bármely olyan anyag vagy termék – a kórokozók kivételével –, amely jelen van a takarmányozásra szánt termékben és/vagy annak felületén, és amely potenciális veszélyt jelent az állati vagy az emberi egészségre, illetve a környezetre, vagy káros hatással lehet az állattenyésztésre." Mindenképpen tisztázandó, hogy az Uniós irányelvek nem közvetlenül alkalmazandóak. A tagállamoknak kell elfogadni és kihirdetni azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy egy irányelv előírásainak - az abban előírt határidőre - megfeleljenek. Fent említett irányelvben megfogalmazott rendelkezések esetében a "takarmánytörvény", annak végrehajtási rendelete (43/2003 (IV. 26.) FVM rendelet) és a Takarmánykódex kötelező előírásairól szóló rendelet (44/2003. (IV. 26.) FVM rendelet) irányadó. A takarmányok előállításáról, forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 2001. évi CXIX. törvény 2. § 16. pontja értelmében, "takarmányok nemkívánatos anyagai: azok az anyagok, amelyek a takarmányban közvetlenül az állat egészségét, termelőképességét, illetve közvetve az ember egészségét vagy a környezetet és a természetet (a továbbiakban együtt: környezet) veszélyeztethetik vagy károsíthatják." A mérgezések hátteréről általánosságban A mérgek olyan szervetlen vagy szerves élettelen anyagok, melyek már kis mennyiségben az élő szervezetekbe vagy a testfelületre jutva, azok károsodását idézik elő.
A mérgezések kapcsán gyakran találkozunk pl. a méreganyagok hatáserősségére utaló, illetve egyéb kifejezésekkel, az érthetőség érdekében a letális dózis fogalmát tisztázni szükséges:
- LD50 dózis ("lethal dose" - letális dózis 50 %-a): az adott anyag azon mennyisége, amelynek hatására megadott időn belül a kísérleti állatok 50 %-a elpusztul [mg/ttkg-ban kifejezve] a megfigyelési időszakban (ez az időszak általában 7-14 nap). Az LD50 értéket egy adott állatfajra és adott applikációs módra (pl. szájon át, stb.) határozzák meg. Emellett gyakran találkozhatunk a becsült letális dózis definíciójával
- ALD ("approximate lethal dose human" - becsült humán letális dózis): az adott méreganyag vonatkozásában egy becsült érték, mivel kísérlet nem végezhető és letális toxicitás eseten a dózis csak becsülhető. Az ALD egyre gyakrabban használt állatok eseten is, állatvédelmi és gazdaságossági okok miatt.
A különböző anyagok csak bizonyos meghatározott körülmények (pl. mennyiség, idő, alkalmazásmód) között válnak méreggé, illetve okoznak mérgezést.
A toxicitást befolyásoló tényezők közül érdemes megemlíteni az alábbiakat:
- a béltraktus üres, illetve telt állapota, az egyéb anyagok jelenléte a felszívódást befolyásolhatja,
- a takarmányfelvételt, és így az esetleg azt tartalmazó méreganyag felvételt bizonyos tényezők, pl. hőmérséklet, fényviszonyok, stb. szintén befolyásolják,
- a faj, fajta, nem, életkor, mint ún. biológiai tényezők (pl. egyes enzimek aktivitása fiatal korban alacsonyabb) is meghatározóak lehetnek,
- a méreganyag oldhatósága, vagy a szemcse-, illetve cseppméret, mint kémiai tényezők is befolyásoló tényezőként jelentkeznek.
A mérgezés lehet véletlen, vagy szándékos. A leggyakrabban a gondatlanság, a szakmai
tájékozatlanság állnak a mérgezés hátterében, illetve játszanak fontos szerepet annak
kialakulásában.
A véletlen mérgezéseket leggyakrabban természetes eredetű (pl. ásványi anyagok,
mérgező növények, stb.), és az emberi tevékenység eredményeként létrejött faktorok
(pl. növényvédő szerek, ipari szennyezések, gyógyszerek, stb.) okozzák.
A szándékos mérgezések viszonylag ritkán, bar egyre gyakrabban fordulnak elő. Azonban
a háziállatokban megállapított mérgezések túlnyomó többsége az emberi hanyagság,
gondatlanság következménye, ezért ezek megelőzhetőek, elkerülhetőek (lennének) kellő
odafigyeléssel.
Ebben legnagyobb felelőssége magának az állattartónak, az állat tulajdonosának van.
Rendszerint a helyszíni körülmények ismerete (pl. a takarmány érzékszervi vizsgálata, az
állattartó kikérdezése, fertőző betegségek kizárása, méreganyagok jelenléte az állatok
környezetében, stb.) tereli a gyanút a mérgezésre.
Mérgezésre kell gyanakodni, ha rövid időn belül egyszerre több állat betegszik meg
(esetleg hullik el) egy – azonos helyen tartott, legeltetett, azonos takarmánnyal etetett,
azonos itatóvízzel itatott – állományban, megközelítően hasonló tünetek mellett.
A korbonctani lelet is gyakran utalhat mérgezésre, annak gyanújára. A kórelőzmény, a
klinikai tünetek és a kórbonctani kép csak a mérgezés feltételezésére elég. A mérgezések
tényének megállapítása, megerősítése legtöbb esetben csak laboratóriumi vizsgálattal
lehetséges.
Toxikózist bizonyítani csak az állat, szervezetéből megfelelő mennyiségben kimutatott
méreganyag alapján, a fertőző betegségek egyidejű kizárása mellett lehetséges.
Fentieket erősítheti, illetve erősíti meg a takarmányban, esetleg itatóvízben kimutatott
azonos méreganyag jelenléte, és a helyszínen tapasztaltak (pl. ténylegesen kapcsolatba
került, kerülhetett-e a méreggel vagy az azt tartalmazó anyaggal az állat, stb.).
Továbbá körültekintően kell értékelni a laboratóriumi vizsgálat eredményeit is (pl. milyen méreganyag, milyen mennyiségben került kimutatásra, milyen állatfaj, korcsoport érintett, a szervezetben gyorsan lebomló anyagról van-e szó, stb.). Szintén hasznos információkhoz juthatunk a feltételezetten méreganyagot tartalmazó minta (pl. takarmány) toxikus hatásáról – ellenőrzött, és az állatvédelmi előírásoknak megfelelő módon kivitelezett – laboratóriumi állatetetési kísérlettel.
A vett minták laboratóriumi vizsgálata, az esetlegesen alkalmazott állatetetési kísérlet azonban időigényes folyamat. A lovak mérgezéseinek oktani csoportosítása:
1) Mérgező növények
2) Mikotoxinok
3) Toxikus elemek
4) Növényvédő-szerek és maradékaik
5) Vitaminok, gyógyszerek, egyéb
Készítették:
Denkinger Géza, Domahidy Gergely, Holló-Szabó Péter, Izing Simon, Jóźwiak Ákos , Kolozsvári Tímea, Kunsági Zoltán, Kutasi Orsolya, Marton Zsófia, Rőzséné Büki Etelka
( MgSzHK Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság ,SZIE ÁOTK Nagyállatklinika, Üllő ,Fejér Megyei MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság )