en-A lovak testkondíciójának felmérése a HEVONEN-nél

04/06/2024

A HEVONEN a Henneke által kidolgozott ló testkondíció pontozási rendszerét használja, ami egy numerikus skála a ló testében lévő zsír mennyiségének értékelésére. Az 1980-as évek elején fejlesztette ki Don Henneke a Texasi A&M Egyetemen azzal a céllal, hogy egy univerzális skálát hozzon létre a lovak testtömegének felmérésére, és először 1983-ban alkalmazta (Henneke at al, 1983). Ez egy szabványos rendszer, amely minden fajtánál használható speciális felszerelés nélkül, állapotát vizuálisan és tapintással értékelik. A pontszámok 1-től 9-ig terjednek, ahol 1 gyenge (nagyon sovány), 9 pedig rendkívül túlkondicionált (nagyon elhízott). Az ideális tartomány a legtöbb ló számára 4-6 között van. A rendszer a ló hat fő pontjának vizuális értékelésén és tapintható zsírborításán alapul. A rendszert a rendészeti szervek – ha fel kell mérnie a rendőrségnek – objektív módszerként használják a ló testállapotának értékelésére lókínzási esetekben.

Az átlagos ló a legegészségesebb 4 és 6 közötti testkondíció-pontszámmal (fajtafüggő), ami azt jelzi, hogy a ló megfelelő takarmányozással rendelkezik az edzéshez. Érdemes rendszeresen figyelni azokat a lovakat, akik hajlamosak könnyen a súlyvesztésre vagy a túlsúlyra.

Fedezőmének kondíciója

A mének a legjobb szaporodási sikert 5-6-os testkondíció-pontszám mellett érik el. A mének a tenyész szezonban nagy energiaszükséglettel rendelkeznek, ezért egyesek azt tanácsolják, hogy a mének 6-os vagy 7-es pontnál kezdjék a tenyész szezont, hogy a fedeztetési időszak végén az egészséges tartományon belül maradjanak. Ha egy mén testkondíciós pontszáma 3-nál kisebb vagy 8-nál nagyobb, a szaporodási teljesítmény sérülhet.

Tenyészkancák

Az 5-nél alacsonyabb testállapotú kancák tenyésztését a kutatások összefüggésbe hozták a szaporodási problémákkal. A kanca tejtermelésének energiaigénye nagyon magas, ezért a legtöbb kanca szoptatás közben veszít kondíciójából. Ezenkívül az 5-nél alacsonyabb testkondíciójú kancának nehezebb a megtermékenyítése. Ezen okok miatt a tenyészkancáknak 6 és 7 közötti pontszámot javasolnak. A magasabb testkondicionálási pontszámok nem befolyásolják a szaporodást jelentősen, de egészségtelenek a ló számára.

Sportlovak

Az alacsony testtömegű sportlovakból hiányoznak a zsírtartalékok a megerőltető munkához, és hiányozhat az izomtömegük is, amely sérülésekhez vezethet (túl gyenge egy erőkifejtés teljesítéséhez). A nagyon magas testkondíciós pontszámmal rendelkező sportlovak túl nagy súlyt hordoznak, ami zavarja az állóképességet és a biomechanikát, emellett a nagyobb súly hordozása ugyancsak sérüléshez is vezethet főleg ugrólovak és lovastusában versenyző lovaknál. Ezért is nagyon fontos megtalálni minden lónál egyénileg a legoptimálisabb testkondíciót.

A ló testállapotának ellenőrzése figyelmeztetheti a lótulajdonost vagy a lovast a potenciális egészségügyi, vagy tartástechnológiai problémákra. A testkondíció pontszámát számos tényező befolyásolhatja, mint például a takarmánybevitel, az időjárás, a testmozgás, az anyagcsere-betegségek, például a lovak metabolikus betegsége, az agyalapi mirigy diszfunkciója, fogproblémák, parazitafertőzések, szaporodás és még sok más. A megfelelő lóápolás lehetővé teszi a ló megfelelő testállapotának fenntartását.

💙Segítség esetén keresd fel a HEVONEN csapatát bármikor és segítünk ingyenesen bármikor a lovad kondicionálásában professzionálisan – nekünk a boldog lovak az elsők.💙

tanacsadas@hevonenfeeds.hu

https://www.hevonenfeeds.hu

Forrás:

Henneke, DR; Potter, GD; Kreider, JL; Yeates, BF (October 1983). "Relationship between condition score, physical measurements and body fat percentage in mares". Equine Veterinary Journal. 15 (4): 371–2.

Habitat for horses, Henneke Body Condition Scoring table including photos Archived 2009-11-29 at the Wayback Machine Retrieved 2009-11-3

Novak, Susan; Anna Kate Shoveller (2008). "Evaluating your Horse's Condition". In Ken Blackley (ed.). Nutrition and Feeding Management for Horse Owners. Alberta Agriculture and Rural Development. pp. 1–3. ISBN 978-0-7732-6078-8.

Introduction to Body Condition Scoring Horses" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2010-06-18. Retrieved 2012-03-21