Hogyan etessünk egy PPID (Cushing-kór) betegséggel küzdő lovat
A PPID (Pars Pituitary Intermedia Dysfunction), amelyet korábban Cushing-szindrómának neveztek, viszonylag gyakori állapot, amely hormonális egyensúlyzavart (endokrin diszfunkciót) okoz. A hipofízisben a dopamin aktivitás csökkenése miatt különféle hormonok, köztük az ACTH (adrenokortikotrop hormon) túltermelése következik be. Gyakrabban fordul elő idősebb lovaknál és póniknál, de fiatalabb állatoknál is jelentkezhet. Az állapotra jellemző tünetek közé tartozhat a fokozott szomjúság és vizelés, a túlzott szőrzetnövekedés, izomvesztés, gyenge immunitás, megváltozott zsírlerakódás (beleértve a szem feletti zsírpárnákat), az inzulin diszreguláció és a magasabb laminitis kockázata. A lovak és pónik PPID-tünetek nélkül is szenvedhetnek a klasszikus túlzott szőrzetnövekedéstől (hirsutizmus), és a korai szakaszban nem feltétlenül mutatnak egyértelmű tüneteket.
Töltsed le innen a HEVONEN Cushing-kór kisokost:
A PPID hatékonyan kezelhető egy pergolid nevű gyógyszerrel (márkanév Angliában Prascend) a legtöbb esetben. A gyógyszeres kezelés sokkal fontosabb a laminitis kontrollálásában, mint a diétás kezelés és mindig állatorvos véleményét kell figyelembe venni mindenek előtt!! Azonban a jó menedzsment, beleértve a kiegyensúlyozott étrendet, fontos az egészség megőrzéséhez.
A PPID-ben érintett lovak etetése
A PPID-ben érintett lovakat viszonylag a súlykontrol alatt kell tartani, mivel a túlzott zsír súlyosbíthatja az inzulin diszregulációt. Ezért az étrendben lévő nem strukturális szénhidrátok (NSC) – beleértve a takarmányok WSC-jét és a takarmány keményítőjét – és az energia (MJ) tartalma is fontos. Irányadóként a PPID-vel érintett lovaknak és póniknak olyan takarmányokat és takarmánykiegészítőket kell kapniuk, amelyek WSC-tartalma kevesebb, mint 10% és NSC tartalmuk is alacsony. Az érintett lovakat és pónikat rendszeresen ellenőrizni kell, mivel gyorsan veszíthetnek kondíciójukból, különösen, ha idősek is. Vékony PPID-s lovakat vagy pónikat magas emészthetőségű rostban gazdag és olajban gazdag koncentrátumokkal kell etetni, kiegészítve olajban gazdag takarmányokkal, mint a lenmag, és/vagy lenmag vagy repceolaj. Nem szabad őket hagyományos keményítőben gazdag hízlaló takarmányokkal etetni, amelyek keményítőtartalma meghaladja a 20%-ot.
Az állapotukat jól tartó lovak és pónik esetében a koncentrált tápok úgyszintén hasznosak lehetnek, hogy biztosítsák az esszenciális vitaminokat, ásványi anyagokat és jó minőségű fehérjéket, de viszonylag alacsony energia- és NSC-bevitel mellett.
Azok számára, akiknek fogyniuk kell vagy jó kondícióban kell maradniuk, egy multivitamin- és ásványianyag-kiegészítő extra esszenciális aminosavakkal (lizin, metionin és treonin) jó megoldás lehet. Vannak olyan kiegészítők, amelyek állítólag segítenek, de ezekre vonatkozóan még nincs elegendő bizonyíték. Az agnus castus (barátcserje) és a magnézium két olyan kiegészítő, amelyet biztonságosan ki lehet próbálni. Etetési irányelvek a PPID-val érintett lovak és pónik számára:
- Etess jó minőségű, rostban gazdag, NSC-ben és WSC-ben alacsony takarmányokat
- Kerüld a magas keményítős keverékeket és a nyers gabonát
- Korlátozd a "jó" fűhöz való hozzáférést, például legeltető maszkokkal vagy szakaszos legeltetéssel – de a kondíciótól függően
- Biztosíts elegendő jó minőségű fehérjét
- Biztosíts elegendő esszenciális vitamint és ásványi anyagot
- Fontold meg az olyan kiegészítők alkalmazását, mint az agnus castus, de csak állatorvosi vélemény kikérése után, és ne a gyógyszeres kezelés alternatívájaként!
- Rendszeresen ellenőrizd a súlyt és a kondíciót, és készülj fel az étrend módosítására
Nem szabad elkeseredni, mivel rengeteg takarmányozási opció, menedzment és gyógyszeres kezelés tud javítani a Cushingos lovak életminőségén!
Equine Cushing's Disease. (n.d.). Available at: https://liphookequinehospital.co.uk/wp-content/uploads/cushings.pdf.
www.petmd.com. (n.d.). Cushing's Disease in Horses (Pituitary ParsIntermedia Dysfunction). [online] Available at: https://www.petmd.com/horse/conditions/endocrine/cushings-disease-horses [Accessed 20 Jun. 2024].
KER (2014) Feeding Horses with Cushing's Disease. [online] Available at: https://ker.com/equinews/feeding-horses-cushings-disease/