Lovak takarmányozás eredetű idegrendszeri megbetegedései BEVEZETÉS

2024.03.18

A lótartás és -tenyésztés napjainkban egyre népszerűbb, hazánkban és a környező országokban egyaránt, így egyre gyakrabban szembesülnek a szakemberek a takarmány eredetű megbetegedésekkel. A téma igen komplex, és eltérően közelítik meg az egyes szakterületek művelői, hiszen a klinikus állatorvosok, hatósági kollégáik, takarmányozási hatósági szakemberek, agrármérnökök, laboratóriumi szakemberek, az állat tulajdonosai, tartói, a takarmánygyártó vállalkozók más-más szempontból közelítenek a kérdéshez, eltérő feladatuk és kötelezettségük van a témát érintő területeken. Az idegrendszeri tüneteket okozó takarmányozási eredetű megbetegedések csak kis szeletét képezik a fenti témakörnek, azonban így is hatalmas mennyiségű anyag gyűlt össze, pontosan az eltérő megközelítéseknek és szaktudásnak köszönhetően. A lovak takarmányozással kapcsolatos megbetegedéseinek oktani osztályozása során általában három csoportot különböztetünk meg: fizikai-mechanikai okok (passzázszavar); dysbiosis; valamint mérgező növények és káros anyagok által okozott megbetegedések. 

Ehelyütt csak ez utóbbi csoport kidolgozására vállalkoztunk. Az anyagban kísérletet tettünk a téma többirányú megközelítésére, és a terület komplexitásának és ezzel együtt szépségének felvillantására. Reméljük, hogy az egyes szakterületek által hozott tudás termékenyítőleg hat a szakemberek munkájára.

Készítették:

Denkinger Géza, Domahidy Gergely, Holló-Szabó Péter, Izing Simon, Jóźwiak Ákos , Kolozsvári Tímea, Kunsági Zoltán, Kutasi Orsolya, Marton Zsófia, Rőzséné Büki Etelka

( MgSzHK Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság ,SZIE ÁOTK Nagyállatklinika, Üllő ,Fejér Megyei MgSzH Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság )