Most akkor kehes vagy nem kehes? - légzőszervi problémák
Kezdjük a legelején - mit nevezhetünk kehességnek? A köznapi szóhasználatban, majdnem minden köhögő lovat kehesnek titulálunk, ami sokszor helytelen megnevezés is lehet. 2015-ben a világ lóbelgyógyászai megállapodtak, hogy a lovak alsó légúti nem fertőző megbetegedéseit, azaz a kehességet innentől lóasztmának hívják - fejtette ki Dr. Bocz Nóra egy lógyógyászati cikkben. Tehát a lóasztma, hivatalos nevén COPD (krónikus elzáródásos tüdőbetegség), RAO (visszatérő légúti elzáródás), SPARAO (nyári legelővel összefüggő RAO) vagy kehességnek is nevezhetjük.
A lovak az év bármely szakaszában elkezdhetnek köhögni, amelyet általában allergia vagy fertőző betegség okoz. Fontos, hogy megértsük és meg tudjuk határozni az okot, hogy tudjuk, hogyan kell megfelelően kezelni a ló köhögését. Ha a lovad időnként köhög, általában nincs miért aggódni, ez egy teljesen természetes módja annak, hogy légútjaikat tisztán tartsák a portól vagy az apró törmelékektől/szemcsétől .
Néhány köhögés azonban egy gyulladásos állapot korai jele lehet, amely azonnali intézkedést érdemel. A köhögés különböző típusainak megértése jó ítélőképességgel párosulva kulcsfontosságú lehet annak ismeretében, hogy mikor kell állatorvost hívni.
Összegyűjtöttünk néhány olyan típusú köhögést, amelyek nem feltétlen az asztma jelei, de NE ignoráld:
- Köhögés, amikor elkezded a lovaglást
Nem szokatlan, ha egy-két alkalommal köhög a lovad az edzések kezdetén. A ló természetes reakciója a munka megkezdésekor, hogy megtisztítja a felső légútját a váladéktól vagy apró törmeléktől. Ha a köhögés a lovaglás során végig fennáll, és bármilyen módon korlátozza a teljesítményt, a munkát szüneteltetni kell az ok kivizsgálásához. Ha nem állapítható meg, hogy a környezet kiváltotta volna ezt a reakciót, az fizikai rendellenesség vagy a légutak gyulladásának jele is lehet. - A váladékos köhögés
Bármilyen váladék jelenléte köhögés közben általában gyulladást jelez a ló légútjainak egy vagy több területén. A váladék mennyisege és színe jó jelzést adhat a probléma okáról:
Allergiás lovak – Vékony, átlátszó vagy halvány színű váladék
Bakteriális fertőzésben szenvedő lovak — Sűrűbb folyás, sárga/fehér színű
Vírusfertőzésben szenvedő lovak stb. – Valahol a kettő között
A ló hőmérsékletének mérése gyorsan megkülönbözteti a köhögést okozó fertőző és nem fertőző problémaforrást. Vírusfertőzés esetén a láz kezdetben gyakran magasabb, míg az allergia általában nem okoz hőmérséklet-emelkedést. Mindig kérj segítséget állatorvosodtól! - A szállítás utani köhögés
Azok a lovak, amelyek néhány órával a lószállítóról való lerakodás után köhögnek, érdemes közelebbről megvizsgálni, mivel ha, versenyre vagy rendezvényre látogatnak el, ahol másokkal találkozhatnak, vírusos légúti betegségeket, mint például a lóinfluenza vagy a rhinopneumonitis terjeszthetnek.
Létezik a bakteriális tüdőgyulladás egy formája is, amely olyan lovaknál jelentkezik, amelyek hosszú órákat töltenek úgy, hogy utánfutón/kamionban utaznak - nem tudják leereszteni a fejüket, hogy kitisztítsák a légutakat. Hívd fel az állatorvosod a lehető leghamarabb, hogy megakadályozd a fertőző betegség terjedését, karantén is fontos ilyen esetekben! - Az indokolatlan köhögés
Ha egy ló egy meglehetősen jól szellőző helyen áll és nem száll a por, majd hirtelen köhögni kezd, érdemes lenne utánajárni. Ez lehet olyan egyszerű magyarázat, mint egy kis szemcse, amely korábban megakadt a légutakban, vagy olyan bonyolult, mint egy daganat, amely a légutakat nyomja. Ez akár egy korábbi sérüléssel is összefügghet, például egy borda rúgással, amely gyulladást okozott a tüdőben. - A csikó köhögés
A 2 év alatti lovak köhögésének két súlyos oka van: Ascarids, egy orsóféreg - ez a fajta féreg akkor jelenik meg a bélben, amikor a csikó lenyeli a petéket. Nem sokkal ezután a tüdőbe vándorol. Itt végül elegendő irritációt okoz a csikó számára, hogy felköhögje a parazitát a légcső tetejéig, ahol a férget visszanyeli a bélbe. A fiatal lovak köhögése mindig különös figyelmet érdemel, mivel ez a fajta parazita nagy mennyiségű gyulladást okozhat a tüdő légutaiban. Rhodococcus equi tüdőgyulladás - a 4 hónaposnál fiatalabb csikóknál - ez a baktérium súlyos tüdőfertőzést okozhat. Mivel a baktérium a földben él, a csikó egyszerűen belélegzi a benne élő porszemcséket. A csikó végül felköhögi és lenyeli a fertőzött váladékot, ahonnan trágyájával ismét a talajba kerül. Ha nem kezelik a talajfertőzést, a csikók következő generációinak jövője veszélybe kerülhet. - Az étkezési köhögés
Ha lovad evés közben félrenyeli a takarmányát, az általában magától megoldódik, és általában nem életveszélyes. Ha azonban a lovad belélegzi a takarmányt a fulladásos epizód során, az megnövelheti a tüdőgyulladás, azaz egy súlyos tüdőfertőzés kialakulásának kockázatát. Ilyen helyzetben a széles spektrumú antimikrobiális terápia azonnali megkezdése lenne a megoldás. Ha ez az evés közbeni köhögés folytatódik, néhány okot fel kell tárni:
Fogászati problémák, amelyek megakadályozzák, hogy a ló megfelelően rágja meg a takarmányt, és nyeljen
Ha a lovad pelletált takarmányt eszik, a pellet poros lehet és könnyen irritálja a légutakat
Fertőzések, sérülések vagy tályogok a torok területén
Fizikai rendellenesség.
A lóasztma (COPD)
Lovak kb 14-17%-át érinti a lóasztma, de a hobbilovak lovak akár 70%-ánál is enyhe vagy közepesen súlyos asztma tünetei jelen vannak Couetil, L. et al (2020) kutatása alapján. Az asztmás lovak általában fokozott váladékot termelnek, légzési nehézséget tapasztalnak edzés közben és néha nyugalmi állapotban is, köhögnek és orrukból váladék folyhat. Súlyosabb esetek akut légzési elégtelenséghez vezethetnek.
A lovak COPD-jének számos kiváltó oka lehet, beleértve a gomba spórákat, a bakteriális endotoxinokat, a szervetlen poranyagot és az atkákat. A COPD-s lovak kezelésének sikerének a kulcsa a szigorú környezeti változtatások és az egyéb takarmányozási gyakorlatok bevezetésének kombinációja a légzési nehézségek esetén szükséges gyógyszerekkel.
Couetil, L. et al (2020) tanulmánya kimutatta, hogy a penészes széna az egyik tipikus kiváltó ok. Továbbá, a legelőkön található allergének is komoly szerepet játszanak, mint kiváltó tényező. Ne feledd, hogy bármely ló érintett lehet, különösen, ha a közelmúltban takarmányozási vagy környezeti változás történt.
Néhány vírust és baktériumot összefüggésbe hoztak a lovak asztmájával, beleértve az influenzát, a lovak herpeszvírusait (EHV), a Streptococcus equit, a Pasteurella fajokat és az Actinobacillus fajokat. Nem világos, hogy ezek a fertőzések másodlagosak-e az asztmához és a legyengült immunrendszerhez, vagy az asztma elsődleges okai (Couetil, L. et al 2020).
A lóasztma diagnosztizálása
- A légzés meghallgatása
Egy alapos vizsgálat magába foglalja a tracheal auszkultációját is – a tüdőmezők és a légcső meghallgatását. Az auszkultációt gyakran megismétlik egy újralégző zsákkal, hogy a ló mélyebb lélegzetvételre ösztönözzék. A recsegések és sípolások lehetséges légzőszervi betegségekre utalnak. Sajnos a légzés meghallgatása nem a legbiztosabb a tüdőbetegségek azonosításában a lovak esetében a vastag mellkasfaluk miatt, így nem támaszkodhatunk kizárólag erre a tüdőelváltozások meghatározásakor. A súlyos asztmában szenvedő lovak kevesebb, mint felénél találtak rendellenes légzés auszkultációt. - Endoszkópos vizsgálat
Az állatorvos légcső endoszkópiát végezhet a váladékképződés felmérése érdekében. Ez magában foglalja a légcső vizualizálását és a váladék felhalmozódás vizsgálatát azáltal, hogy kamerát helyeznek az orron keresztül a légcsőbe. A váladék felhalmozódását 0-tól 3-ig terjedő skálán értékelik. Légcső aspirátum mintákat is lehet venni a légcsőben lévő immunsejtek szintjének mérésére a gyulladás indikátoraként (Kusano, K. et al. 2008). - Bronchoalveoláris mosás
A bronchoalveoláris mosás (BAL) a légutak citológiai értékelésének arany standardja, mivel lehetővé teszi a bronchiolák és az alveolusok mélyebb értékelését. A légcsőmosás önmagában gyakran nem elegendő, mivel a légcső és a felső légutak reprezentatív sejtjei nem ugyanazok, mint az alsó légutakban. Az asztmában szenvedő lovakon végzett bronchoalveolaris lavage tesztek megnövekedett hízósejteket, neutrofileket és eozinofileket mutathatnak az érintett lovaknál. A BAL-ból gyűjtött sejtpopulációk különböző etiológiáit és hajlamosító tényezőket jelezhetnek különböző lócsoportokban. Például a hízósejtek gyakrabban fordulnak elő fiatalabb lovaknál, és összefügghetnek a csökkent teljesítőképességgel (Ivester, K.M. et al., 2018). - Röntgenfelvételek
A röntgenfelvételek nem egy általánosan használt diagnosztikai eszköz, mivel nem érzékenyek és nem elég specifikusak a lóasztma diagnosztizálásához.
Mivel a lovak asztmájára nincs gyógymód, a megelőzés és a kezelés a gondos környezeti tényezők/ takarmányozás változtatásán és a megfelelő gyógyszeres kezelésen alapszik. A gyógyszeres kezelés önmagában a legsúlyosabb esetekben nem képes teljesen enyhíteni a tüneteket.
Hogyan lehet a problémát kezelni a környezeti tényezők változtatásával?
A környezethigiénia kritikus szerepet játszik a lovak asztmájának patofiziológiájában. A kezelés három nagy kategóriába sorolható: almozás, takarmányozás ventilláció (szellőztetés) és mozgás.
Almozás
A penészspórák és a por minimálisra csökkentése érdekében használj alacsony portartalmú almot, például alom forgács gumiszőnyegen, pelletált alom. A szalma gyakori a mélyalmos rendszerekben, de a nem megfelelően szellőző istállókban és boxokban még a szemmel láthatóan tiszta szalma is szennyeződhet.
Takarmányozás
Az istállókban szénával etetett lovak (a kizárólag legelőn lévőkkel szemben) ki vannak téve a gombás spórákkal való kockázatnak, mivel minden széna bizonyos fokú gombás kontaminációt tartalmaz. A mennyiségek azonban nagymértékben függnek a bálázási idő nedvességtartalmától (Art, T. et al. 2002).
A "kockabálás" és a körbálázott széna eltérő hatással lehet a lovakra, különösen a légúti problémákkal küzdőkre.Egy vizsgálatban a körbálázott szénát evő lovak légútjaiban több neutrofil volt (BAL minták alapján), ezt követték a kockabálás szénát evő lovak. A kizárólag legelőn élő lovakban volt a legkevesebb neutrofil a BAL mintákban (Robinson, N.E. et al. 2006).
A pelletált széna vagy lucerna áztatva kiváló alternatíva lehet az asztmás lovak számára, mivel a magas nedvességtartalom miatt a lovak sokkal kevesebb porrészecskével érintkeznek.Egyes szakértők azt javasolják, hogy a szénát áztasd vízbe a portartalom csökkentése érdekében. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a széna 30 perces áztatása csökkentette a légzőszervi problémákat az asztmás lovaknál (Moore-Colyer, M.J.S., 1996).
A széna áztatása azonban nem feltétlenül enyhíti teljesen az összes légúti tünetet; a hosszan tartó áztatás pedig az oldható tápanyagok kimosódása miatt csökkenti tápanyagtartalmát a szénának.
A talajszinten történő etetés természetes légúti tisztító mechanizmusokat tesz lehetővé. Egy tanulmány kimutatta, hogy a széna hálóból vagy más magas pozícióból történő etetése négyszeresére növelte a por expozícióját, míg egy másik tanulmány nem talált jelentős különbséget a belélegezhető por tekintetében (Ivester, K.M. et al., 2018).
Bármilyen koncentrált takarmány etetése csakis nedvesítve javasolt az asztmás lovaknak, ezzel is csökkentve az irritációt. A HEVONEN minden ló számára javasolja és támogatja a nedvesített koncentrált takarmány etetését.
Ventilláció (szellőzés)
A szellőzés kritikus tényező a porexpozíció minimalizálásában. Ne feledd, hogy az asztmával rendelkező lovat érintik a környező istállók és sétányok is. Próbáld meg csökkenteni a tisztítást és a seprést, amikor az érintett lovak az istállóban tartózkodnak.Az érintett ló egy héten belül javulást mutathat, ha legelőre viszik (feltéve, hogy a ló nem szenved nyári vagy legelővel összefüggő légúti betegségben).
Mozgás
Súlyos légzési nehézségekkel küzdő lovakat nem szabad dolgoztatni. Az enyhén érintett lovak mozgatását olyan szintre kell korlátozni, amelyet kényelmesen tudnak kezelni, de a testmozgás előnyös lehet a tüdejének kitisztításában. Köhögési roham alatt hagyni kell a lónak, hogy kinyújtsa a fejét, és visszatérjen a lépés jarmódba (Cinder Hill Equine Clinic, 2023).
Az állatorvosok általában kortikoszteroidok és hörgőtágítók kombinációjával kezelik a lovak asztmáját. A kortikoszteroidok csökkentik a gyulladást, a hörgőtágítók pedig megnyitják a légutakat azáltal, hogy ellazítják a légúti simaizomzatot. Ezek a gyógyszerek lehetnek injekciók, orális gyógyszerek, vagy belélegezhetők. Az inhalációs lehetőségek gyakran kevesebb szisztémás mellékhatással járnak, mint az injekciós vagy orális adagolás.
Bár a lovak COPD-jére nincs tartós gyógymód, az érintett lovak életminősége jó lehet a szigorú környezeti módosításokkal, valamint a tünetek ellenőrzésével. A cél a környezet megfelelő kezelése az allergén expozíció minimalizálása, valamint a tünetek gyors és hatékony kezelése, amint azok felmerülnek.
Ne feledd, hogy a felépülés akár rövid allergén expozíció után is napokig vagy hetekig tarthat. A felépülési idő a kezdeti tünetek súlyosságától, a ló életkorától és általános egészségi állapotától függ. Sajnos a gyógynövényes kiegészítőknek nem nagyon van jelentős tudományos alapja a hatékonyságukról, még a megelőzésben sem nyújtanak segítséget megfelelő takarmányozási és tartástechnológiai körülmények nélkül.
A HEVONEN össze tud állítani porszegény étrendet és tartási tippeket az érintett lovaknak. Ha segítségre van szükséged, fordulj hozzánk!
Referncia:
Couëtil, L.L., Cardwell, J.M., Gerber, V., Lavoie, J.P., Léguillette, R. and Richard, E.A., 2020. Inflammatory airway disease of horses—Revised consensus statement. Journal of Veterinary Internal Medicine, 34(2), pp. 1-15.
Ivester, K.M., Couëtil, L.L. and Moore, G.E., 2018. An observational study of environmental exposures, airway cytology, and performance in racing thoroughbreds. Journal of Veterinary Internal Medicine, 32(5), pp. 1754-1762.
Kusano, K., Mochizuki, M., Kawasaki, K., Masuda, M. and Kaji, Y., 2008. Diagnostic value of bronchoalveolar lavage in horses with lower respiratory tract diseases. Journal of Veterinary Medical Science, 70(1), pp. 23-28.
Moore-Colyer, M.J.S., 1996. The Effect of Steaming and Soaking on the Respiratory Dust and Mould Spores Content of Hay for Horses. Animal Science, 63(2), pp. 337-342.
Robinson, N.E., Derksen, F.J. and Jackson, C.A., 2006. Management of horses with chronic airway disease. Journal of Equine Veterinary Science, 26(9), pp. 453-460.
Art, T., Kirschvink, N., Smith, N., Votion, D., Linden, A. and Lekeux, P., 2002. Environmental control of respiratory disease in stabled foals. Equine Veterinary Journal, 34(7), pp. 676-682.
Magyar, D (2022) A kehesség új neve: lóasztma.<https://www.lovasok.hu/logyogyaszat/a-kehesseg-uj-neve-loasztma/>
Cinder Hill Equine Clinic. (2023) Equine Asthma. <https://www.cinderhillequinevets.co.uk/blog/equine-asthma/>