Tippek a ló etetéséhez télen❄️

2024.10.21

Hamarosan jönnek a hideg téli hónapok, így ez a legjobb alkalom arra, hogy elkezdjük felkészíteni lovainkat. A lovak nagyon jól alkalmazkodnak a hőmérséklethez, és jól alkalmazkodnak a hideg éghajlati viszonyokhoz is. Előfordulhat azonban, hogy módosítania kell az etetési és tartási rutint, amikor az időjárás hidegre fordul, hogy lépést tudjon tartani a ló a magasabb energiaigénnyel.

A szabadban áttelelt, ridegtartott lovaknak több takarmányt kell fogyasztaniuk, hogy fenntartsák testhőmérsékletüket anélkül, hogy elveszítenék testük kondícióját és súlyát. Általában egy 500 kg-os ló emészthető energiaszükséglete -15° C  alatt minden foknál 2,5%-kal nő (Cymbaluk , 1994). A takarmányhoz való folyamatos hozzáférés, a bélbarát energiaforrások etetése, valamint a megfelelő beálló és melegebb vízhez való hozzáférés biztosítása kulcsfontosságú szempontok a lovak téli takarmányozásában és tartásában. Ebben a cikkben áttekintjük, hogyan takarmányozzuk a lovakat télen, figyelembe véve testállapotukat, életkorukat és aktivitásukat. Ha segítségre van szükséged lova téli takarmányozási programjának optimalizálásához, írj a HEVONEN csapatának!

Mint tudjuk a lovak emlősök így, melegvérűek (homeotermek), ami azt jelenti, hogy testhőmérsékletüket szűk határon belül tartják, függetlenül a környezeti hőmérséklet változásától. Amikor a környezet hőmérséklete egy alacsonyabb kritikus hőmérséklet alá esik, a lónak több kalóriát kell elköltenie, hogy melegen tudjon maradni. Lovaknál számos alacsonyabb kritikus hőmérsékletet jelentettek, de a fiatal állatoknál mindig magasabb ez az alacsony kritikus hőmérséklet. Egy 500 kg-os felnőtt ló esetében, amely alkalmazkodott a hideghez, az alacsony kritikus hőmérséklet körülbelül -15°C. Vedd figyelembe, hogy minden egyes ló alacsonyabb kritikus hőmérsékletet értéke számos állati és környezeti tényezőtől függően változik, beleértve: 

  • A test állapota és mérete – különösen a szigetelő zsír mennyisége 
  • Kor 
  • Egészségi állapot 
  • Reproduktív állapot 
  • Szőrzet állapota 
  • Genetika 
  • Beálló 
  • Takaró

Az alacsonyabb kritikus hőmérséklet alatt a lovaknak meg kell változtatniuk az anyagcseréjüket. Kiderült, hogy a shetlandi pónik valóban lelassítják az anyagcseréjüket, hogy megőrizzék az értékes energiákat a hidegben (Brinkmann et al 2012). Amellett, hogy menedéket keresnek és összebújnak, a lovak több energiát is égetnek el testhőmérsékletük fenntartásához. Ez egy másik módja annak, hogy elmondhassuk, hogy megnövekedett az anyagcseréjük. Egyes hormonok, mint például a katekolamin és az aktív pajzsmirigyhormonok, megnövekednek annak érdekében, hogy az energia-anyagcsere kevésbé hatékony legyen, ami azt jelenti, hogy több "elvész" hőként, nem pedig ATP-termelésre használnák fel a sejtenergiát. Ezt sokszor non-shivering termogenézisnek nevezik (Bal et al, 2020).

A lovak számos fiziológiai mechanizmust használnak a hőmérsékleti homeosztázis vagy a stabil testhőmérséklet fenntartására. Például a lovak izzadnak, hogy elvezessék a felesleges hőt, amikor meleg van. Ha hideg van, a következő mechanizmusok segíthetnek a hő megőrzésében vagy előállításában: 

  • Emésztés és fermentáció az emésztőrendszerben
  • Megváltozott anyagcsere

  •  Reszketés

  • A viselkedés megváltoztatása 

  • Vastagabb téli szőrzet növesztése 

Ha a lovad testhőmérséklete 33-34 °C alá csökken, az befolyásolja a mentális és fiziológiai funkciókat. Szélsőséges esetekben a hosszan tartó hideg időjáráshoz való rossz alkalmazkodás súlyos hipotermiát okozhat, ami szívelégtelenséghez vezethet. Szerencsére ezek a szélsőségek nem valószínűek a magyar éghajlaton a modern tartási helyzetekben. 

A lovaknak, mint minden emlősnek, speciális receptorok vannak a bőrükben, amelyek érzékelik a hőmérsékletet, ezeket termoreceptoroknak nevezzük. Akut, rövid távú hideg során a lovak számos mechanizmust használhatnak a testhőmérséklet fenntartására, többek között: 

  • Érszűkület: a bőr és a végtagok csökkent véráramlása csökkenti a hőveszteséget 
  • Piloerekció: a szőrszálak felemelése, hogy a levegőt a bőr közelében elzárják a szigetelés érdekében 

  • Reszketés: akaratlan izom-összehúzódás, amelynek egyetlen célja a hőtermelés 

Változások is előfordulhatnak a viselkedésben, mivel a lovak érzékelik a hidegebb hőmérsékletet, ideértve a másokkal való összebújást, menedékkeresést, a szélben való állást és a spontán aktivitás csökkentését. Ha továbbra is ki van téve a hidegebb hőmérsékletnek, további adaptációk lépnek életbe, hogy segítsenek a lónak melegen maradni, beleértve: 

  • Fokozott étvágy és táplálékfelvétel 

  • Sűrű szőrszőrzet növesztése szigetelés céljából 

Azt, hogy a lovak mennyire hatékonyan alkalmazkodnak a hidegebb hőmérsékletben, befolyásolhatja a lovak tartása, beleértve az etetési programjukat és a megfelelő beállót. A lovak nem megfelelő tartása télen kóros soványsághoz vezethet, Ez egészségügyi problémák kockázatának teheted ki őket, vagy befolyásolhatja a teljesítményt a következő szezonban.

A HEVONEN a segítségedre áll bármikor felülvizsgálni a lovad jelenlegi étrendjét és összeállítani az optimális takarmányozási tervet, hogy télen is a legjobb formába legyen a lovad. Érdemes a testkondíció vizsgálatával kezdeni. 

A lovad testállapot-pontszáma kulcsfontosságú mérőszám annak felméréséhez, hogy az étrend energiaellátása mennyire felel meg a lovad igényeinek. A BCS skála lehetőséget ad arra, hogy objektíven megbecsüljük a ló testzsír mennyiségét. A test állapotfelmérését egész évben, de különösen ősszel és télen kell végezni. Az ideális testállapot egy 9-es skálán 5-ös. Amikor télen pontozunk egy ló testállapotát, feltétlenül megnézzük a ló bordáit, nyakát és farát. A vastag téli szőrzet elrejtheti a fogyást. A túlsúlyos vagy túlkondicionált lovak jobban szigetelik a zsírszövetet a hideg időben, valamint nagyobb energiatartalékkal rendelkeznek a hőtermeléshez. Ezeknek a lovaknak valószínűleg alacsonyabb a kritikus hőmérsékletet értéke, és kevésbé valószínű, hogy további energiát igényelnek a takarmányból, hogy segítsenek fenntartani testhőmérsékletüket. Miközben a túlsúly jótékony hatással van a hidegtűrésre, az egészségre káros hatásokkal járhat, beleértve a fájdalmas és beteg állapotokat, például a laminitist és az osteoarthritis nagyobb kockázatát. Az alulkondicionált lovak kevésbé szigetelnek, és érzékenyebbek a túlzott hőveszteségre hideg időben. Ezeknek a lovaknak magasabb az kritikus hőmérséklet értéke, ami azt jelenti, hogy extra energiára van szükségük a stabil testhőmérséklet fenntartásához. A sovány lovak letakarása hasznos a hőveszteség minimalizálásához és a kényelem megőrzése miatt is.

Azok a lovak, amelyeknek hízniuk kell vagy nehéz munkát végeznek, kiváló minőségű pillangósokban gazdag szálastakarmánnyal etethetők. Ez a szálastakarmány azonban valószínűleg túl tápanyagdús ahhoz, hogy könnyen karbantartható legyen. Egész télen a lovaknak testtömegük 1,5-3%-át kell szálastakarmányként megenniük. Lehetőség szerint előnyösebb a szabadon választott ad lib szálastakarmányozás mindenkor.

Kedvenc téli termékek a HEVONEN-nél:

  •  ProCare 3in1:  tökéletes kondicionáláshoz, alacsony keményítő- és cukortartalom, öreg lovaknak is rágásbarát formula, gyógynövényekkel, terapeatikus biotinnal, Cushing-kóros és fekélyes lovaknak is 
  • ProBalance 3in1: emelt vitamin és ásványi anyag tartalommal, magas rosttartalom, koncentrátum - napi maximum 1k etetése elegendő, gyógynövényekkel
  • ProBiotic: élő élesztős kiegészītő az optimális pH értékért a bélrendszerben és a microbiomban található emésztő baktériumokért

Referencia:

  1. Cymbaluk, N.F. Thermoregulation of horses in cold, winter weather: a review.. Livest Prod Sci. 1994.
  2. Brinkmann, L. et al. Adaptation strategies to seasonal changes in environmental conditions of a domesticated horse breed, the Shetland pony (Equus ferus caballus). J Exp Biol. 2012.
  3. Bal, N.C. and Periasamy, M. Uncoupling of sarcoendoplasmic reticulum calcium ATPase pump activity by sarcolipin as the basis for muscle non-shivering thermogenesis. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 2020.