A fehérje és aminosavak fontossága a lovaknál
A fehérjék és az aminosavak kulcsfontosságú tápanyagok, amelyek alapvetően befolyásolják a lovad egészségi állapotát. A következőkben jobban megismerkedhetünk ezekkel az alapvető tápanyagokkal és azok hatásaival.

Fehérje
A fehérje a ló testtömegének körülbelül 15%-át teszi ki, így ez a víz után a legnagyobb mennyiségben jelen lévő anyag a ló testében. Amikor a ló fehérjét fogyaszt, az lebomlik egyes aminosavakra, amelyek felszívódnak a véráramba. Ezen aminosavak segítségével különböző fehérjeláncokat képez a test, amelyek enzimek, sejtstruktúrák, izomfehérjék, kötőszövetek, paták, szőr és sok más dolog kialakításához szükségesek. Vizsgáljuk meg közelebbről.
Nyersfehérje
A nyersfehérje kifejezés az, amit a széna analízisében vagy a garantált elemzésben találhatsz. Ha bementél egy takarmányboltba, és megkérdezte a boltos, hogy "Van egy 10%-os és egy 14%-os, melyiket szeretnéd?", akkor ne hagyd magad félrevezetni - ez egy trükkös kérdés. Az a százalékos arány, amely a takarmány nyersfehérje tartalmát jelöli, nem olyan fontos, mint a mennyiség, amit etetni kell. Más szóval, egy magasabb százalék nem feltétlenül jelenti azt, hogy a lovad több fehérjét fog kapni. Például, ha etetsz egy takarmány-kiegészítőt, amely 30%-os fehérjét tartalmaz, és napi 1 kg-ot etetsz, akkor a ló 130 gramm fehérjét kap. Ha összehasonlítjuk ezzel 22 kg széna adagot, amely 5%-os fehérjét tartalmaz, az 499 gramm fehérjét biztosít.
Nézzük meg a számokat:
-
Egy átlagos 500 kg-os ló, aki könnyű munkát végez, napi 699 gramm nyersfehérjét igényel.
-
A fűszéna átlagos fehérjetartalma 7% és 14% között mozog. Ahogy a fenti táblázatban látható, a széna a legtöbb ló napi nyersfehérje szükségletét fedezi a karbantartás vagy könnyű munka során.
Mi a helyzet a koncentrátumokkal?
Az alábbi táblázat különböző Hevonen koncentrátumokat hasonlít össze, a gyártó ajánlott etetési mennyiségét figyelembe véve egy 500 kg-os ló esetében, aki közepes munkát végez.

Aminosavak
A nyersfehérje szükségletek teljesítése csak egy része annak, hogy a ló megfelelő fehérjét kapjon. Az aminosavak is alapvetőek.
Az aminosavak a fehérjék építőelemei. Összesen 21 alapvető aminosav létezik, melyek két fő kategóriára oszlanak: nem esszenciális és esszenciális. A nem esszenciális aminosavakat a ló maga is előállíthatja, míg az esszenciális aminosavakat a táplálékból kell beszereznie.
Képzeld el az aminosavakat úgy, mint az ábécé betűit. Ahhoz, hogy ezekből építs egy szót, vagy jelen esetben egy fehérjeláncot, az aminosavakat össze kell kapcsolni. Tegyük fel, hogy a lovadnak izmot kell építenie. Az adott aminosavakat veszi ki az "aminosav ábécéből", hogy felépítse a fehérjeláncot:
I Z M O S.
De mi történik, ha hiányzik az "I" aminosav? Akkor a fehérjelánc így néz ki:
Z M O S.
Az "I" nélkül nem tudja felépíteni az izomfehérjét.
A ló mindig a legfontosabb fehérjeláncokat építi fel először - azokat, amelyek az életben maradáshoz szükségesek. A hát és a paták csak akkor következnek, ha van még elég aminosav. Ha nem marad elegendő, akkor nem tudják felépíteni ezeket a proteinláncokat. A hiányzó aminosavakat "korlátozó aminosavaknak" hívjuk, mert a ló rendelkezésére álló mennyiség határozza meg, hogy mennyi fehérje képezhető. A ló számára a legfontosabb korlátozó aminosavak a lizin, metionin és treonin.

Fehérjeforrások
Fontos, hogy a ló különböző fehérjeforrásokat kapjon a megfelelő aminosav-ellátottság biztosítása érdekében. Mivel minden fehérjeforrás más-más aminosavakat tartalmaz, a ló lebontja és újra felhasználja ezeket. Ilyen fehérjeforrások például a fű, széna, lucerna, gabona, lenmag, búza melléktermékek, borsó és chia mag.
A fehérje kiegészítés is hozzáadhat az energiabevitelhez. Ez problémás lehet az olyan könnyen hízó lovaknál, akiknek fehérjére van szükségük, de nem a energiára. Az ilyen lovak számára a legjobb a fehérje kiegészítő alkalmazása. A tejsavfehérje izolátum egy kiváló minőségű fehérjeforrás; 28 g körülbelül 25 g fehérjét biztosít. Ez kombinálható lenmaggal vagy chia maggal, hogy bővítsed az aminosav-ábécét anélkül, hogy extra enegiát adnál hozzá.
Korlátozó aminosavak – mennyire van szüksége a lovadnak?
A lizin a legfontosabb korlátozó aminosav. Ez az egyetlen olyan aminosav, amelynek a minimális szükségletét az NRC előírja. Egy 500 kg-os ló napi szükséglete 30 g lizin. Mivel a metionin és a treonin esetében nincsenek meghatározott előírások, az izomzat aminosav arányait vehetjük alapul: 100% lizin, 61% treonin és 27% metionin. A kiegészítés biztonságos mennyisége 2,5-5 g metionin és 2-4 g treonin között mozog, de mindenképpen konzultálj az állatorvossal a megfelelő adagolásról.
A Hevonen Horse Feeds Kft. koncentrált takarmányai az esszenciális aminosavak optimális kiegyensúlyozására összpontosítanak, így biztosítva, hogy a lovak komplex módon juthassanak hozzá a szükséges fehérjékhez. Minden egyes takarmányanalízis során figyelembe vesszük a ló aktivitási szintjét és kondicionálási céljait, így gondoskodunk arról, hogy a fehérjemennyiség tökéletesen lefedje a szükségleteket.
Kérdés esetén keress fel minket: nutrition@hevonenfeeds.hu