Foszfor (P) – Egy gyakran háttérbe szorított, de létfontosságú ásványi anyag
A foszfor (P) a ló szervezetében számos elengedhetetlen funkciót lát el, mégis gyakran kevesebb figyelmet kap, mint például a kalcium (Ca). Pedig ez a két ásványi anyag szoros együttműködésben vesz részt a csontozat felépítésében és fenntartásában.
A kalciummal együtt a foszfor hidroxiapatit nevű vegyületet (Ca₁₀(PO₄)₆(OH)₂) alkot, amely a csontok szilárdságáért felelős. A szervezet foszforkészletének döntő többsége a csontokban raktározódik, de a sejtekben jelen lévő "szabad" foszfor is nélkülözhetetlen a megfelelő működéshez.

Sejtek működése, energia és szabályozás
A foszfor foszfát formában a zsírokkal kombinálódva foszfolipideket alkot, amelyek a sejthártyák alapvető építőkövei. Az energia tárolása is foszfátkötések révén történik – kreatin-foszfátként az izmokban, illetve ATP (adenozin-trifoszfát) formájában minden sejttípusban. Az ATP az "energia valutája", nélküle nem működik semmilyen biokémiai folyamat.
A foszfor ugyanakkor fontos szabályozó is: a foszforiláció nevű folyamat során a foszfátcsoportok enzimekhez, sejtszintű jelzőmolekulákhoz vagy hormonokhoz kapcsolódnak, aktiválva azok működését.

Genetikai információ, pH-szabályozás, oxigénszállítás
A foszfor nemcsak az energiaforgalomban és a sejthártya-felépítésben játszik szerepet. Része a DNS és az RNS molekuláknak is, így a genetikai információ tárolásában és átadásában is közreműködik. Ezen felül sav-bázis egyensúly fenntartásában is részt vesz sejtszinten, valamint a 2,3-DPG nevű vegyület formájában hozzájárul az oxigén hemoglobinról történő leválásához - vagyis a szövetek oxigénellátásához.
Hiány vagy túlzott bevitel – a csontok jelzik először
Mivel a szervezet a foszfort elsősorban a sejtszintű működésekhez tartja fenn, a hiánytünetek először a csontokban jelentkeznek. Csikóknál csontlágyulás és deformitás, felnőtt lovaknál oszteomalácia alakulhat ki. Izomgyengeség is gyakori, hiszen az izomenergia-termelés foszfortól függ.
A túlzott foszforbevitel hasonlóan káros: csökkenti a kalcium felszívódását, és előidézheti a kalcium kioldódását a csontokból - tehát a végeredmény szintén csontgyengeség lehet.
Optimális kalcium-foszfor arány a ló takarmányozásában
A vemhes kancák és a növekedésben lévő csikók esetében az ideális Ca:P arány 1,2:1, míg a felnőtt lovak akár 6:1 arányt is tolerálhatnak, ha a foszforbevitel mennyisége megfelelő.
Fontos tudni, hogy a legelők és szénák gyakran alacsony foszfortartalmúak, vagy nem biztosítják az optimális arányt. Ezzel szemben a gabonafélék, korpa, hüvelyesek és olajos magvak magas foszfortartalommal rendelkeznek – ezek etetésekor ügyelni kell a kalcium pótlására, különösen, ha nem komplett, kiegyensúlyozott táp részeként kapják az állatok.
A Hevonen Horse Feeds Kft. minden egyes ló étrendjének elemzésekor megvizsgálja a becsült kalcium- és foszforbevitelt, valamint ezek arányát is. Ennek köszönhetően pontos képet kapunk arról, hogyan lehet a legmegfelelőbben kiegyensúlyozni a takarmányozást az adott ló igényeihez igazítva. Kérdés esetén fordulj bizalommal a Hevonen csapatához a nutrition@hevonenfeeds.hu e-mail címen!