Vitaminok és ásványi anyagok

2025.07.02

Vitaminok és ásványi anyagok

Hat alapvető tápanyagcsoport létezik: szénhidrátok, fehérjék, zsírok, víz, valamint vitaminok és ásványi anyagok. A jó minőségű takarmány elegendő szénhidrátot, fehérjét és zsírt biztosít, valamint a ló szükségleteinek szükségleteit kielégíti az esszenciális vitaminok és ásványi anyagok tekintetében. Azonban, a takarmány vitamin- és ásványianyag-tartalma eltér attól függően, hogy az adott növény melyik talajon nőtt, a növényfaj, a trágyázás, az aratási időpont és az aratás utáni szénaszárítás módja. Egy ló vitamin- és ásványi anyag-szükséglete szintén függ az életkorától és az aktivitástól/tevékenységétől. Ezért nem lehet általánosítani, hogy egy adott típusú takarmány kielégíti vagy sem egy ló igényeit. Ideális esetben a takarmányt meg kell vizsgálni annak érdekében, hogy ismert legyen az minősége és tápértéke. Ezután az étrendet ki lehet egyensúlyozni egy adott ló igényeinek kielégítésére.

Először is, mik is azok a vitaminok és ásványi anyagok?
A vitaminok olyan esszenciális szerves vegyületek, amelyek számos fiziológiai funkciót szabályoznak, beleértve az anyagcserét és az immunrendszer egészségét. Két kategóriába sorolhatók a vitaminok: zsírban oldódóak és vízben oldódóak. A zsírban oldódó vitaminoknak (A, D, E, K) zsírra van szükségük az étrendben történő felszívódáshoz. A A-vitamin (retinol) megtalálható sárgarépában és leveles zöldségekben, és szükséges a látáshoz, a reprodukcióhoz, valamint a csontokhoz, izmokhoz és bőrhöz. A D-vitamin szükséges a csontfejlődéshez és jó minőségű szénában található. Ha elegendő napfénynek vannak kitéve, a ló képes lehet D-vitamint szintetizálni. Az E-vitamin antioxidáns, amely megakadályozza a sejtek károsodását, és a lónak fel kell vennie. A K-vitamin szükséges az érrendszer egészségéhez és a véralvadáshoz. A K-vitamint fogyaszthatják, de a ló cecum baktériumai is termelik. A lovak, akik rossz minőségű legelőn legelnek vagy rosszul tárolt, régi szénát fogyasztanak hosszú időn keresztül, nem biztos, hogy elegendő mennyiségű A- és E-vitamint visznek be, és kiegészítést igényelnek. Mivel a felesleges vitaminok a zsírraktárakban tárolódnak, hónapokba telik, mire a ló hiányt szenved a zsírban oldódó vitaminokban. Ezért nincs szükség napi bevitelre. Ha a lovat rendszeresen kiegészítik, túladagolás is lehetséges, mivel ezek a vitaminok felhalmozódnak a zsírszövetben. Ha így gondolkodunk, a ló által raktározott vitaminok azok, amelyeket csak részben tudnak fogyasztani az év egy részében. Nagy mennyiségű vitamint fogyasztanak tavasszal és nyáron, amikor a füvek vegetatívak. Télen, amikor a napfény kevésbé intenzív, és a füvek "inaktívak", a ló a zsírban tárolt vitaminokból él. Egy lónak nincs szüksége olyan vitaminraktárakra, amelyeket a bélflóra napi szinten termel. Ehelyett ezek a vitaminok (C-vitamin és B-komplex vitaminok) vízben oldódnak, így a felesleg a vizelettel ürül, nem pedig tárolódik. Emiatt ezeket a vitaminokat nem lehet túlzottan kiegészíteni. Ráadásul a ló képes ezeket a vitaminokat a takarmányból is felvenni. A C-vitamin (aszkorbinsav) antioxidáns, és szükséges az egészséges bőrhöz, hormontermeléshez és csontszilárdsághoz. Az embereknek fogyasztaniuk kell a C-vitamint, különben skorbutot fognak kialakítani. A lovak képesek glükózt a májukban C-vitaminná alakítani, így nem szükséges közvetlenül bevenniük. Amíg a májuk működik, a lónak elegendő aszkorbinsavja lesz.

B-komplex vitaminok csoportosítva vannak, mert együtt működnek annak érdekében, hogy a test fenntartsa az energiaszintet. Emellett mindegyiknek saját egyedi funkciója is van. A B-komplex vitaminok közé tartozik: Tiamin, Riboflavin, Niacin, Pantoténsav, Piridoxin, Biotin, Kobalamin és Folsav. A legtöbb ember ismeri a Biotint a lovuk patájuk növekedési kiegészítőjeként. Ami talán nem világos számukra, az az, hogy a biotin önmagában, más vitaminok és ásványi anyagok megfelelő egyensúlya nélkül nem fog erősebb vagy gyorsabb patanövekedést elősegíteni. Az egészséges testműködéshez ezeknek a tápanyagoknak az egyensúlya és szinergiája a fontos. Ha egy lónak nincs egészséges bélflórája, amely képes ezeket a vitaminokat előállítani, akkor a kiegészítés szükséges lehet.

Azokban az esetekben, amikor ez lehet a helyzet:

  • Magas gabonatartalmú, alacsony szálastakarmány diétán vagy rossz minőségű szálastakarmánnyal etetett lovak

  • Stresszhelyzetben lévő lovak

  • Extrém megerőltetésnek kitett lovak (kitartó edzések, hosszú távú utazás, versenyzés)

  • Beteg lovak csökkent étvággyal

  • Széles spektrumú antibiotikumokkal kezelt lovak, akiknek a bélflórája károsodott

  • Krónikus hasmenésben szenvedő lovak

  • Erősen parazitált lovak

  • Gyengén kifejlett bélflórájú újszülött lovak

  • Idős lovak, akiknek csökkent a emésztőrendszer hatékonysága



Ásványi anyagok

Az ásványi anyagok olyan szerves vegyületek, amelyek a földből származnak, és beépülnek a szervezetbe, de nem változnak meg az állat által. Amíg a lóban vannak, ezek az elemek enzimatikus kofaktorként szolgálnak a biokémiai utakban, és szükségesek a test szerkezeti összetevőinek (izom, csont, inak) fejlesztéséhez és fenntartásához. Hét szükséges makro ásványi anyag van: Kalcium, Foszfor, Nátrium, Kálium, Klorid, Magnézium és Kén. Nyolc szükséges mikro ásványi anyag van: Kobalt, Réz, Fluor, Jód, Vas, Mangán, Szelén és Cink. Makro- és mikro- a testben szükséges mennyiség szerinti besorolás. A makroelemek nagy koncentrációkban szükségesek, míg a mikroelemekre csak nyomokban van szükség. Minden ásványi anyag együttesen működik, néha szinergikusan, néha egymás ellen. Ha megváltoztatjuk az egyik ásványi anyag fogyasztását, az nemcsak azt az ásványi anyagot, hanem sok másikat is befolyásol. Kritikus, hogy a ló megfelelő arányban fogyassza az ásványi anyagokat a táplálékban. Ennek legjobb példája a Kalcium:Foszfor arány, amely soha nem lehet kevesebb, mint 1:1. Ha ez az arány felborul (túl kevés Kalcium vagy túl sok Foszfor), a test Kalciumot von ki a csontokból a vérben lévő szintek kiegyenlítése érdekében. Ez gyenge csontokhoz és patológiai törésekhez vezet. A búzakorpa rostforrás, amelyet nem szabad rendszeresen tisztán etetni a lovaknak az inverz Kalcium:Foszfor aránya miatt. Néhány ló gazda úgy véli, hogy a búzakorpa hashajtó, amit télen kell etetni a lovaknak a fennakadó bélsár megelőzése érdekében. Habár ez más fajok számára hasznos lehet, amelyek alacsony rosttartalmú étrendet fogyasztanak (emberek és sertések), a lovaknak nem előnyös.

A búzakorpa ásványi anyag egyensúlytalanságot okozhat, ami osteomaláciához vezet, más néven "Nagy Fej Betegség", ahol a csontot rostos szövet váltja fel az elégtelen Kalcium miatt. Ez vastagodáshoz vezet a csontokban, leginkább a koponyában, amelynek eredményeként a ló nagy fejűnek tűnik. A legtöbb lótulajdonos nem etet annyi búzakorpát, hogy Nagy Fej kialakuljon, helyette hetente egyszer etetik "méregtelenítésként", hogy "kitolják" a homokot. Ez NEM ajánlott, mert a hirtelen táplálkozási változások dysbiosis-hoz vezethetnek a hátsó bélflórában, és potenciálisan okozhatnak kólikát. Néhány trópusi takarmány (például guinea fű és kikuyu) hiányosak a Kalcium, Foszfor, Mangán és Szelén (Cu, Zn, Mn és Se) tekintetében. A Cu és Zn hiányosságai összefüggenek a fejlődési ortopédiai betegségekkel, ezért ajánlott a vemhes kancáknak kiegészíteni, hogy elkerüljék a csikók ízületi elváltozásait. A szelén egy szükséges antioxidáns, amely megvédi a testet a edzés okozta stressztől, de a túlzott kiegészítés hajhullást, lábpanaszokat és a pata lepattogzását okozhatja.